Kedileri Saksı Bitkilerinden Nasıl Uzak Tutabiliriz?

Kediler çoğu zaman tatlı ve eğlencelidir, ancak bazen yaramaz tarafları ortaya çıkar. Tezgâhlara tırmanırlar, bitkilerinizin içine girerler ve yere bir şeyler düşürürler – hepsi onların çekiciliğinin ve sevimli yaramazlıklarının bir parçasıdır. Kediler bir şeyleri yere devirdiğinde veya parçalayarak çiğnediğinde, baş belası olmaya çalıştıkları için değil, sadece avlanma becerilerini uyguladıkları içindir. Kediler genellikle avlarıyla “oyuncaklar”, bu nedenle saksıdaki bitkiyi tezgâhtan dürtmek için patilerini kullanmak aslında avlanma becerilerini keskin tutmanın bir yoludur.

Kediniz bitkilerinize girmeye özel bir eğilim gösteriyorsa, onları çiçeklerinizden uzak tutmak için atabileceğiniz birkaç adım vardır.

Kedileri Saksılardan Uzak Tutmak İçin Birkaç İpucu

1. Saksınıza Küçük Taş Parçaları Yerleştirmek
Bitkinizin etrafındaki toprağı kayalarla örtmek, kedinizin toprağı eşelemesini engellerken, suyun kayaların arasından geçmesini sağlayarak bitkilerin daha kolay sulanmasını sağlar. Dekoratif taşları hemen hemen her yerde bulabileceğiniz gibi saksınızın büyüklüğüne ve dekoruna uygun taş parçalarını deniz kenarındaki taşlardan toplamanızı tavsiye ederiz.

2. Çiçeğinizin Etrafına Portakal kabuğu Yerleştirin.
Kediler narenciye kokusundan hoşlanmazlar, bu nedenle bitkilerinizin etrafına daire şeklinde portakal kabukları yerleştirmek, kedinizi uzakta tutmak için güzel bir engel oluşturabilir.

3. Çiçeklerin Etrafına Kedilerin Nefret ettiği Bitkiler Ekin
Biberiye oldukça hoş kokulu bir bitkidir, bu da kedilerin bundan hoşlanmama eğiliminde olduğu anlamına gelir. Ayrıca biberiye güzel görünümünün yanında ve evinizin harika kokmasını sağlayacaklar!

4. Kedinizin İlgisini Doğru Saksıya Çekin
Tersine, onlar için zehirli olabilecek başka bitkiler almak yerine, kedinizin atıştırmayı seveceği arpa veya kedi nanesi gibi bitkilere başka saksılara ekerek onların dikkatini çekebilirsiniz. Bazı kediler ayrıca nane ve susamın tadını çıkarır.

5. Kedinizi Rahatsız Eden Yapışkanlı Bantlar Kullanın
Kediler yapışkan maddeleri sevmezler, bu nedenle her bitkinin saksısının ağzına bir kat çift yapışkan bant sarmak, patilerini uzak tutmaya yardımcı olacaktır. Bu konuda deneyimler koli bantlarının içe yaradığını göstermektedir. Koli bandını hafif buruşturarak ve kedinin temasında vücutlarına yapışkanlı tarafı değecek şekilde saksınıza yerleştirmeniz işe yarayacaktır.

6. Saksının Üzerini Kapatın
Her şey başarısız olursa, bitkilerinizin etrafına kümes teli ile her zaman bariyerler oluşturabilirsiniz Alüminyum folyolar toprağı kapama konusunda iş görmektedir faka uzun süre kapalı tutmak çiçek dibinin ve toprağın küflenmesine neden olabilir.

7. Kedinizin Dikkatini dağıtacak Oyuncaklar Edinin.
Bu davranışı engellemenin harika bir yolu, dikkatlerini dağıtmak için onlara bol miktarda oyuncak sağlamaktır. Kendilerini eğlendirmeleri için tezgâhtan sarkan olta kamışı oyuncakları kurmak, pençelerini önemsediğiniz bir şeye sokmalarını engelleyebilir.

Çoğu kedi ev bitkilerine kayıtsız kalsa da, her zaman birkaç kedi patilerini çiçeklerden ve yapraklardan uzak tutamaz. Evinizdeki bitkilerin hiçbirinin kediler için zehirli olmadığından emin olmanız da önemlidir. Kediler için zehirli olan bazı yaygın bitkiler arasında zambaklar, laleler, İngiliz sarmaşığı, zakkum ve açelyalar bulunur. Kedileriniz için hangi bitkilerin güvenli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinmek için Kedi ve Köpekler İçin Zehirli Bitkiler yazımıza göz atabilirsiniz.

Kedi Uzaklaştırıcı Ürünler hayatınzı kolaylaştıracaktır.

Yorum bırakın