Kedi Makine Tıraşı Nasıl Yapılır?

Kedi severler için tüy temizliği hiç de kolay değildir. Ancak tüy dökümünü azaltmak için uygulanacak birçok yöntem bulunmaktadır. Bunlardan en etkilisi ise kedi tıraşıdır. Uzun ve ölü tüyleri yok etmek, kedinin derisini rahatlatmak ve temizliği kolaylaştırmak için makine ya da makas tıraşı ettirebilirsiniz. Sesten korkmayan ve alışkın bir kedi için makine tıraşı çok daha kolaydır. Makas kullanarak yapılan tıraşlar hem daha uzun sürer hem de daha fazla uğraşmak gerekir. Üstelik ayrıntılara dikkat edildiğinde kedi tıraşı yapmak hiç de zor değildir. Kedinizin güvenli ve uygun bir şekilde tıraş edildiğinden emin ve bilgi sahibi olmanız için ” Kedi makine tıraşı nasıl yapılır” sorusunu yanıtlıyoruz.

Halı ve zeminden tüy temizlemek diğer alanlardan temizlemekten çok daha kolaydır. Çünkü kediler yükseklere çıkar ve evde dilediğince gezer. Bu özgürlüğü ona veririz. Yanlarımızdan ayrılmasınlar isteriz. Ancak tüyleri için aynı şeyi düşündüğümüz pek söylenemez. Onları doğal hâlleri ile kabullensek de kedi tüyü temizlemek sabrımızı zorlayabilir. Bunu azaltmanın en kolay yolu ise kediye bakım yapmaktır. Pet kuaförü ya da veterinere götürülen kediler tüyleri tıraş edildiğinde ölü tüyler çok daha azaldığı ve tüylerin boyları kısaldığı için çok fazla tüy dökmezler. Bu da hem kendilerini hem de diğer aile üyelerini rahatlatır.

Kedi Makine Tıraşı Nedir?

Makine kullanılarak kedilerin tüylerini kısaltma işlemine kedi makine tıraşı, deriz. Patili dostlarımızın hızlı ve kolay bir şekilde tüylerinin kısalmasını sağlamaktadır. Ölü tüyler yok olurken ölmekte olanlar da işlem sayesinde dökülür. Uzun tüyler topaklanmadan kısalmış olur. Kedim çok tüy döküyor, diyenler için en etkili tüy azaltma yöntemidir.

Kedi Makine Tıraşı Nasıl Yapılır?

Veterinerler kedi makine tıraşını yapmak konusunda uzmandır. Ancak sadece evcil hayvan bakımı hakkında eğitim alan pet kuaförleri artık çok daha popüler. İşleri konusunda almış oldukları eğitim ve deneyimleri sayesinde kedi severler için tüylü dostlarının tıraş olma nedeni tüylerin azalmasından çok bakımlı ve daha sevimli görünmeleridir. Kesim teknikleri ile ortaya çıkan sonuçlar sahiplerinin şaşırmasına neden oluyor.
Kedi makine tıraşı, pet kuaförlerin daha sık tercih ettiği yöntemdir. İşlemin daha kısa sürmesini sağlar. Kısa süren işlemler nedeni ile kediler daha az gerilir. Ancak ortaya çıkan gürültüye alışmaları için birkaç yöntem uygulamak gerekebilir. Bazı kediler makine sesine tepkisiz kalırken bazıları saldırganlaşabilir. Kedi makine tıraşı yapmak için gerekli malzemeler temin edilmesi önemlidir. Kediler işlem için hazırlanır ve uzmanlar tıraş etmeye başlar.

Kedi makine tıraşı adımları

kedi makine tıraşı nasıl yapılır

Kediler, herkese karşı sevgi dolu olmayabilir. Özellikle farklı ortamlarda bulunduklarında strese girebilirler. Bu nedenle gezici olan kuaförleri tercih etmek daha iyi sonuçlar verebilir. Elbette işinde uzman olan pet kuaförleri için patili dostlarımızın sakinleşmesi zor olmaz. Tıraş için en önemli ve ilk adım kedinin tıraş olmaya hazırlanmasıdır. Bu adım atlatıldığında işlem kolaylaşacaktır.
Uzman kedi kuaförleri, kediyi sevmeye çalışır ve tıraş işlemi yaparken ona dokunması için tepki göstermemesini sağlar.
İşlemin daha güvenli yapılabilmesi için kediler bazen ayakta bazen de yatırılarak tıraş edilir. Tıraş edilen bölgenin konumuna göre ayak uydurulur.

 • Kedileri tıraş etmek için kedinin tüy ve cinsine göre uygun olan malzemeler hazırlanır. Kedi tıraş makinesi ve bir tarak gerekmektedir. Belirtmek isteriz ki “Kullandığımız tıraş makineleri kedi tıraşı için uygun değildir.” Bu nedenle kedi tıraş makinesi kullanılması şarttır.
 • Kedi makine tıraşı işleminin başlaması için tüylü dostlarımız uygun şekilde yatırılır. Herhangi bir zarar görmemesi için pet kuaför yardımcımız tarafından tutulması gerekir.
 • Aynı yönde ilerleyen makine tüylerin kısalmasını sağlar.
 • Bir yandan da tüyler taranır ve kesilen tüyler dökülmeye başlar.
 • İşlem bitince ödül atıştırmalığını alan patili dostlarımız hem bakımlı hem de çok sevimli görünürler.

Kedi Makine Tıraşında dikkat edilmesi gerekenler

 1. Kedi ile iletişim kurmak, işlemin kolaylaşmasını sağlar. Kedinin gerginliği azalır. Pet kuaförünün ona dokunmasına izin verir. Bu nedenle pet kuaförleri öncelikle kedileri sever ve onunla konuşurlar. İkramlık verir ve sevgilerini kazanırlar.
 2. Tıraş makinesinin tanıtılması için kedinin koklamasını sağlamak önemlidir.
 3. Tıraş işlemine geçmeden önce makine çalıştırılmalı ve kedinin sese alışması için bolca sevilmesi ve onunla konuşulması önemlidir.
 4. Kedi tıraş makinesi hijyenik koşullara uygun olmalıdır.
 5. İnsanlar için üretilmiş olan tıraş makineleri kedilerin canının yanmasına neden olabilmektedir. Bu nedenle kediye özel tıraş makinesi kullanılmalıdır.
 6. Kedi makine tıraşı için kullanılacak ekipmanların kedinin tüy yapısı ve cinsine göre uygun olması gerekir.
 7. Tıraşa başlamadan önce kedinin tüyleri taranmalıdır. Topaklanma varsa kesilmeli ve dolaşmış tüyler de açılmalıdır.
 8. Kalın ve uzun bir eldiven takılmalıdır.

Kedi makine tıraşını evde yapabilir miyiz?

Kedi makine tıraşı nasıl yapılır sorusunun altında yatan nedenlerden biri profesyonel olmayan kişilerin kedilerine bu işlemi yapmak istemeleridir. Ancak kedi tıraşı uzmanlık gerektiren bir iştir. Bu nedenle bu konuda uzman olmayanların yapması önerilmez. Ayrıca tek başına yapılması imkansız derecesinde zordur. Yanınızda biri olsa dahi daha önce bu konuda eğitim almamışsanız, düzgün bir kesim gerçekleştirmeniz oldukça zor. Yapılacak hatalı kesimler sonucunda patili dostlarımızın sağlıkları tehlike altına girebilir. Bu yüzden kedi tıraşına uzmanlara bırakmak en iyisi olacaktır.

Kedi Makine tıraşı ne zaman yapılmalı?

Yaz mevsimi ile tüylerin yoğun bir şekilde dökülmeye başladığını fark eden kedi severlerin kedi tıraşı için zaman ayırmaları gerekir. Her yer tüy ile kaplanmadan önce ilkbahar sonunda tıraş yaptırmak en iyisidir. Üstelik kedi tüyleri sağlığınız açısından sorunlara neden olabilir. Mayıs aynın sonlarına doğru yapılan kedi tıraşı sayesinde tüyler artmadan rahatlamak mümkündür.

Kedi makine tıraşı ne zaman tekrarlanmalı?

Kedilerin tüyleri ve tırnakları bizlerinki gibi uzarlar. Tıraş olduklarında itibaren üç ay sonra eski bakımsız hâllerine dönerler. Bu nedenle üç ayda bir kedi tıraşı gerekmektedir.

Yorum bırakın