Köpekleri Tıraş Etmenin Püf Noktaları

Köpekleri Tıraş Etmenin Püf Noktaları, köpek tıraşı esnasında işlemi kolaylaştıran aşamalardan oluşmaktadır.  Bu özel işlem işin uzmanlarında yerine getirilmelidir.  Bazı durumlarda kişiler evde köpek nasıl tıraş edilir öğrenmek ve bunu uygulamak istemektedir.

Köpeğin sahip olduğu karaktere göre bu işlem ebetteki evde de rahatlıkla yapılabilir. Köpekleri Tıraş Etmenin mümkün olabilmesi için köpek ırklarının uysal türden olması gerekmektedir.  Bazı cins köpekleri zorluk çıkarmadan buna imkân kılabilir.

Tüm bunlara rağmen evde köpek traşı yapabilmenin kendine has zorlukları bulunuyor. Bakım yapan kişi ile köpekler arasında kuvvetli bir bağ kurulabildiği durumlarda hayvan ve bakıcısı birbirine iyice bağlanır. Bu gibi durumlarda kişiler köpeği ile arasındaki bağı daha da kuvvetlendirmek için evde köpek tıraşı yapmak ile ilgili tüm detayları araştırmalıdır.

Köpekleri Tıraş Etmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Köpek Nasıl Traş Edilir? Evde köpek nasıl traş edilir?

  • Köpekler düzenli bir yaşama ihtiyaç duyan canlılardır.  Sağlıklı ve konforlu bir yaşam içerisinde hayatlarını idame ettirmeleri gerekmektedir. Evinde köpeğini tıraş etmek isteyenler öncelikli olarak köpeğinin karakteri gereği buna izin verip vermeyeceğine bakılmalıdır.
  • Bakım ritüelleri eksiksiz olarak yerine getirilmekte olan köpekler, evde tıraş için en başta gerekli ekipmanların temin edilmesi gerekmektedir. Tıraş sırasında en çok ihtiyaç duyulacak olan tıraş akası da mutlaka temin edilmesi gereken ürünler içerisinde bulunuyor.
  • Tıraş esnasında köpeğin tüylerinin taranmasını kolaylaştıracak uygun losyonlar, tarak, köpeklere özel geliştirilmiş şampuanlar ve bakım kremleri evde köpek tıraşı için olmazsa olmazlar arasında yer almaktadır.
  • Köpek tıraşına başlamadan hemen önce köpeği taramakla işe koyulun.
  • Bu sayede köpek tüylerinin birbirine karışması engellenmiş olacaktır. Aynı zamanda köpek cildindeki kan dolaşım hızını arttırmaya da oldukça faydalı olmaktadır. Köpeğin taranması tıraş öncesinde ve sonrasında da düzenli periyotlar ile yerine getirilmesi gereken bir işlemdir.
  • Tarama işlemi esnasında tüyler arasında kalan derinin durumu da gözden geçirilmeli bu sayede rutin bir deri kontrolü yapılmış olur.
  • Yapılan tarama işleminin ardından köpek tıraş işlemine geçiş yapılmalıdır. Sakin ve soğuk kanlı bir şekilde işlem yerine getirilmelidir Aksi halde köpeğin ürkmesi kaçınılmaz olacaktır.
  • Tıraş işlemi köpeğin görüntüsünü olumsuz etkileyen tüylerin kesimi ile başlanmalıdır. Özellikle kulak ve göz bölgesinde bulunan ve enfeksiyona neden olacak tüylerin tıraşlanması ile işlem yürütülebilir.
  • Köpek ayak patilerinde bulunan ve uzaması nedeniyle daha fazla toz ve kirin bu bölgede barınmasını sağlayan tüylerde güzelce kısaltılmalıdır.

Köpekler Ne Zaman Tıraş Edilmeli?

Rutin periyotlar dahilinde köpeklerin bakımları gerçekleştirilmelidir. Tıraş da bu rutinlerden birini oluşturmaktadır. Sahip olduğunuz köpeğin türüne göre ve tüylerinin uzama sıklığına bağlı olarak bir bakım rutini ortaya çıkarılmalıdır.

Köpekler ne zaman tıraş edilmeli? Bu sorunun cevabını sizler kendi köpeğinizin tüy durumuna göre ayarlamalısınız. Düzenli olarak banyo, tarama, bakım ve tıraş işlemleri yerine getirerek sağlıklı bir yaşam sürmesi sağlanmalıdır.

Kulak ve göz etrafında biriken birtakım partiküllerde düzenli temizlenirken tırnak bakımına da dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Kısa tırnaklara sahip köpekler tıraş esnasında rahat etmenize imkân sağlar.

Yorum bırakın